Święta Wielkanocne kojarzą się z rodzinną atmosferą, ciepłem, radością, świeżością, wiosną, energią i ze stołem uginającym się pod ciężarem świątecznych smakołyków. Uszykowanie wielkanocnego stołu to jeden  z najważniejszych etapów przedświątecznych przygotowań , które można było zobaczyć i poczuć 1 kwietnia 2023 r.

W Krosnowicach na pięknej Sali Podhalanka  odbyła się pierwsza wystawa stołów wielkanocnych w Gminie Kłodzko. W wydarzeniu wzięli udział   mieszkańcy Gminy Kłodzko oraz mieszkańcy Rychnova nad Kněžnou. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach  projektu  pn. „Z jajkiem i zającem. Polsko-czeskie spotkanie wielkanocne”. Celem realizowanego projektu było zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym. Panie z Kół gospodyń wiejskich z terenu Gminy Kłodzko, a także Goście z Czech zaprezentowali pięknie przystrojone  i jakże apetyczne  stoły wielkanocne.

Podczas polsko-czeskiego spotkania wielkanocnego nie można było się nudzić. Jak wiadomo święta tradycyjnie opływają dziesiątkami różnych dań. Interesujące jest, że każdy kraj  ma swoje dania, które często wzajemnie znacznie różnią się od siebie. Podczas spotkania można było wziąć udział w wykładzie na temat tradycji wielkanocnych w Czechach i Polsce, poznać obyczaje, naszych jakże bliskich sąsiadów. Spotkanie to było również doskonałą okazją do nabycia nowych umiejętności, i wzięcia udziału w licznych warsztatach związanych ze świętami wielkanocnymi tj. m.in. wyplatania palm i rózg wielkanocnych (co wcale nie jest takie proste😉) pisankarskich, ozdabiania kartek wielkanocnych, filcowania pisanek, ogrodniczych – ogrody  w szkle z zajączkiem, florystycznych – eko wianki wielkanocne. Odbył się również konkurs na najsmaczniejszy żur,  który wygrał Klub Seniora w Szalejewie Górnym oraz na najpiękniejszą  palmę/rózgę wielkanocną, wyplecioną przez KGW Stary Wielisław. Całe wydarzenie odbyło się oczywiście przy  dźwiękach muzyki ludowej w wykonaniu zespołów ludowych i pokazu tanecznego uczniów gminnych szkół i przedszkoli. Nie zabrakło również pokazu kulinarnego.  Na Sali Podhalanka w Krosnowicach  unosił się  przepiękny zapach świątecznych potraw a całe spotkanie przybliżyło mieszkańcom obydwu państw wielkanocne tradycje Polski i Czech.

Sala Podhalanka w Krosnowicach  stała się miejscem poznawania tradycji wielkanocnych Polskich jak i Czeskich, integracji, śmiechu  oraz zapachu świątecznych potraw.

Tytuł projektu : „Z jajkiem i zającem. Polsko-czeskie spotkanie wielkanocne”

 Umowa nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/22_038/0003310/247 o dofinasowanie mikroprojektu typu C pn. „Z jajkiem i zającem. Polsko-czeskie spotkanie wielkanocne” w ramach  Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis Interreg  V-A Republika Czeska – Polska.

 Główny cel mikroprojektu : Zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym .

Całkowite wydatki kwalifikowane : 2 694,00 EUR

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego :  2 289,90 EUR

Budżet Państwa : 134,70 EUR

Wkład własny : 269,40 EUR

Polecamy: