W dniach  30.04 – 01.05.2023 r. w  Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko oraz na Wiejskim Miejscu Spotkań w Krosnowicach dla mieszkańców Gminy Kłodzko oraz mieszkańców Rychnova nad Kněžnou odbyły się warsztaty taneczne oraz wokalno-muzyczne realizowane w ramach polsko-czeskiego projektu  „Sąsiedzka majówka-taniec, muzyka i śpiew”. Celem realizowanego projektu było  zwiększenie poziomu współpracy między instytucjami i społecznościami w regionie przygranicznym.

 W pierwszy dzień warsztatów nie było końca tańca oraz śpiewów, a to wszystko za zasługą wyspecjalizowanych instruktorów, którzy poprowadzili warsztaty taneczne oraz muzyczno-wokalne.  Ile było śmiechu podczas warsztatów tanecznych, przecież taniec to zdrowie, pobudza krążenie, wpływa znakomicie na sylwetkę, koordynację i kondycję, a  co najważniejsze wprawia w dobry nastrój. I tego nam nie zabrakło.  Nauczyliśmy się kroków tanecznych od partnera czeskiego jak również sami pokazaliśmy co potrafimy. Połamaliśmy trochę języki na warsztatach muzyczno-wokalnym mimo, iż nasz język jest bardzo podobny bo jak słyszymy dzień wieczór  w języku czeskim to  Dobrý večer to u każdego pojawia się uśmiech. Jednak piosenki nie były już takie proste. Ale się udało 😊. Całość dopełniła wspólna kolacja, opowieści, a także integracja.

1 maja natomiast  została zorganizowana parada narodów -zderzenie kultur podczas której odbyła się prezentacja pojazdów z lat 80-tych, polsko – czeski pokaz mody. Ile było kolorów barw, śmiechu, co strój to lepszy. Podczas imprezy odbyły się także warsztaty taneczne oraz wokalno-muzyczne. I co najważniejsze, że każdy z uczestników warsztatów mógł na scenie zaprezentować efekt swoim prac podczas zajęć, a wierzcie nam … był oszałamiający. Na Sąsiedzkiej majówce – taniec, muzyka śpiew na  Wiejskim Miejscu Spotkań w Krosnowicach nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy przy muzyce w wykonaniu polskich i czeskich kapel podwórkowych, smacznego grillowania, a przede wszystkim wspólnego poznawania siebie czyli biesiadowania.

Można jednoznacznie stwierdzić, że cel projektu został osiągnięty 100 % , bo podczas tego wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie, a Wiejskie Miejsce Spotkań  stało się miejscem wspólnej zabawy dobrego humoru i sąsiedzkiej życzliwości, bo przecież Polaków i Czechów  łączy „dobra zabawa”.

 

 

Całkowite wydatki kwalifikowane : 6 114,00 EUR

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego : 5 196,90 EUR

Budżet Państwa : 305,70 EUR

Wkład własny : 611,40 EUR

Polecamy: